Regionala kontaktpersoner

De regionala kontaktpersonerna runt om i landet är en helt nödvändig och värdefull resurs är Med sina kunskaper, erfarenheter bidrar de aktivt till tips och idéer om exkursioner och artiklar om skogs- och kulturmiljöhistoria.

Eje Andersson, Luleå
070-688 10 01
eje.andersson47@gmail.com

Johan Renström, Skellefteå
070-693 84 34
johanrenstrom@home.se

Gunnar Andersson, Umeå
070-594 42 61
ann-britt.andersson@mariehem.net

Björn Andrén, Örnsköldsvik
070-602 77 11
bjorn.andren@telia.com

Per Persson, Bergeforsen
070-311 83 05
alaper@telia.com

Karl-Erik Jonsson, Alfta
070-379 93 40
karl-erik.jonsson@helsingenet.com

Rune Dehlén, Orsa
0730-77 00 23
rune.dehlen@telia.com

Lars-Olof Österström, Mora
070-634 34 63
lars-olof@finngarden.se

Bengt Algotsson, Sunne
070-322 65 40
bengt.algotsson@telia.com

Ulf Didrik, Åkersberga
070-379 94 34
ulf.didrik@skogsstyrelsen.se

Rolf Thorén, Örebro
070-241 98 00
rolf.thoren1@comhem.se

Peter Danielsson, Mörbylånga
070-672 94 03
skogsbruklovdal@hotmail.com

Bertil Lundahl, Ed
0530-184 72
bertil.lundahl02@gmail.com

Anders Söderlund, Ljungskile
070-314 16 44
anfasterodgard@telia.com

Britta Färdig Bergström, Jönköping
070-692 86 15
britta.fg@telia.com

Lennart Rudqvist, Kinna
076-781 00 16
lennart.rudqvist@gmail.com

Carl-Gustaf Liderfelt, Eksjö
070-293 03 76
cg.liderfelt@gmail.com

Helene Reiter, Ronneby
070-820 74 08
helene.reiter@grenverket.se

Jan Linder, Kristianstad
072-588 20 51
linder.jan@telia.com

Senaste nytt

2 veckor sedan

Skogshistoriska Sällskapet

Mårten Sjöbeck (1886-1976) är markhistorikern och amatörforskaren som utvecklade en metodik för att läsa och förstå landskapets förvandling. Han insåg att naturen inte är statisk utan att ett landskaps prägel är resultatet av människans markanvändning. Mårten Sjöbeck fotograferade flitigt och kunde dokumentera det tidiga 1900-talets odlingslandskap som han insåg var på väg att försvinna. Denne "grundaren av den svenska markhistorien" uppmärksammades genom ett seminarium arrangerat av Skogshistoriska Sällskapet i samarbete med KSLA den 26 september. Widar Narvelo, Urban Emanuelsson, Ulf Jansson och Margareta Ihse delade med sig av kunskaper om Sjöbeck och hans gärning. Dagen avslutades med en gemensam diskussion om gärningen och de lärdomar vi kan dra för dagens natur- och kulturmiljövård. Tack till KSLA som upplät lokaler, och tack till föredragshållare och deltagare för en intressant eftermiddag! Mer om Mårten Sjöbeck kommer i tidskriften Tidender. ... Se merSe mindre

Visa fler
Kommande aktiviteter
Välkommen som medlem

Vi lyfter fram den svenska skogshistorien och tar vara på minnen från dem som varit verksamma i skogen. Ju fler vi blir desto mer kan vi uträtta.

Läs mer och anmäl dig här!

Ja, jag är intresserad

 
 

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av kakor. mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng