Här hittar du kontakter till styrelse och regionala kontaktpersoner.

Skogshistoriska Sällskapet

Organisationsnummer 895401-0073

Styrelse

Hans-Jöran Hildingsson, ordförande
Beatelundvägen 6
443 32 Lerum
073-070 10 87
hansjoran@gmail.com

Anna-Lena Axelsson, vice ordförande
Snickargatan 33
903 60 Umeå
070-376 21 71
anna-lena.axelsson@slu.se

Mats Hannerz, sekreterare
Bergauddsvägen 22 B
393 59 Kalmar
070-528 85 54 
mats.hannerz@silvinformation.se

Rose-Marie Högberg, kassör
Björnstigen 1
165 71 Hässelby
070-639 06 12
skogshistoriska@gmail.com

Lars Klingström, redaktör
Vallby Brogård 3
599 94 Ödeshög
070-523 51 70
lars@klingstrom.net

Erik Normark
Garvaregatan 6C
871 31 Härnösand
070-494 79 43
e.normark58@gmail.com

Jan Fryk
Ingemunds väg 9
193 40 Sigtuna
070-516 95 51
janfryk4@gmail.com

Eva Karlsson Berg
Solviksgatan 3
653 42 Karlstad
070-515 43 75
eva.karlsson@st32.se

Regionala kontaktpersoner

De regionala kontaktpersonerna runt om i landet är en helt nödvändig och värdefull resurs. Med sina kunskaper, erfarenheter bidrar de aktivt till tips och idéer om exkursioner och artiklar om skogs- och kulturmiljöhistoria.

Hans Winsa, Kalix
070-320 50 28
hans.winsa@gmail.com

Anders Pettersson, Sorsele
070-567 78 67
anders.pettersson@allmskog-ac.nu

Johan Renström, Skellefteå
070-693 84 34
johanrenstrom@home.se

Marianne Eriksson, Ås
073-097 76 01
marianneeriksson063@gmail.com

Erik Normark, Härnösand
070-494 79 43
e.normark58@gmail.com

Karl-Erik Jonsson, Alfta
070-379 93 40
karl-erik.jonsson@helsingenet.com

Olle Tranberg, Sälen
076-825 76 27
olle.tranberg@gmail.com

Mikael Olsson, Gunnarskog
073-069 93 05
skogsrevision@gmail.com

Ulf Didrik, Åkersberga
073-844 54 54
ulf.didrik@gmail.com

Jonny Carlsson, Vintrosa
070-603 56 92
jonny@jgcskogskonsult.se

Bertil Lundahl, Ed
076-836 38 50
bertil.lundahl02@gmail.com

Karin Wågström, Lärbro
072-240 42 66
karin.wagstrom@telia.com

Nils Carlborg, Katrineholm
070-182 32 36
moggi_carlborg@hotmail.com

Per Milberg, Rimforsa
070-51 73 100
per.milberg@liu.se

Anders Söderlund, Ljungskile
070-314 16 44
anders.soderlund53@gmail.com

Britta Färdig Bergström, Jönköping
070-692 86 15
britta.fg@telia.com

Lennart Rudqvist, Kinna
076-781 00 16
lennart.rudqvist@gmail.com

Carl-Gustaf Liderfelt, Eksjö
070-293 03 76
cg.liderfelt@gmail.com

Harald Säll, Braås
070-637 66 36
harald.sall@lnu.se

Hans-Örjan Nohrstedt, Glommen
072-505 01 02
honohrstedt@hotmail.com

Peter Danielsson, Borgholm
070-672 94 03
klhhembygdskonsulent@gmail.com

Helene Reiter, Ronneby
070-820 74 08
helene.reiter@grenverket.se

Ingrid Stjernquist, Lund
073-382 22 72
ingrid.c.stjernquist@gmail.com

Logga in och läs Tidender!

Tidender är Skogshistoriska Sällskapets tidskrift, fylld av skogshistoriska reportage och beskrivningar av våra aktiviteter. Som medlem loggar du in och läser det senaste numret. Tidigare nummer hittar du här.

Läs senaste numret -
för medlemmar

Senaste från Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Skogshistoriska Sällskapet sväller av stolthet och vördnad för vår skicklige redaktör och expert Lars Klingström, som tilldelas Föreningen Skogens högsta pris Greve Carl Bernadottes skogspris. Ur motiveringen går att läsa ”har bidragit till att höja intresset för Sveriges skogshistoriska arv, såväl inom som utanför de skogliga rågångarna. Genom att förstå historien kan vi bättre navigera i samtiden och möta framtiden, och det senaste decenniet har Lars i sina uppdrag inom Skogshistoriska sällskapet gjort betydelsefulla insatser inom området.” Det är bara att instämma. Grattis Lars! Det är sällan någon varit så välförtjänt.🥇 🥇 🥇Image attachmentImage attachment+1Image attachment

Skogshistoriska Sällskapet sväller av stolthet och vördnad för vår skicklige redaktör och expert Lars Klingström, som tilldelas Föreningen Skogens högsta pris Greve Carl Bernadottes skogspris. Ur motiveringen går att läsa ”har bidragit till att höja intresset för Sveriges skogshistoriska arv, såväl inom som utanför de skogliga rågångarna. Genom att förstå historien kan vi bättre navigera i samtiden och möta framtiden, och det senaste decenniet har Lars i sina uppdrag inom Skogshistoriska sällskapet gjort betydelsefulla insatser inom området.” Det är bara att instämma. Grattis Lars! Det är sällan någon varit så välförtjänt.🥇 🥇 🥇 ... Mer textMindre text

0 CommentsKommentera

För 30 år sen lerig åkermark, idag attraktiv strövskog. Snogeholms landskapslaboratorium i Skåne visades upp onsdagen 20 mars för en imponerad skara från Skogshistoriska Sällskapet. Tack till både SLU (Pelle Gemmel, Emma Holmström, Gudmund Vollbrecht) och Stiftelsen Skånska landskap (Anders Rosell) för kunnig och rolig guidning. En motsvarande skog visades upp dagen efter i Alnarp i anslutning till årsstämman som hölls i Crafoordsalen. Här fick vi också en bred genomgång av dagens sydsvenska skogsforskning följt av en historisk exposé om hur skogsforskningen byggdes upp från nästan ingenting för 35 år sedan till ett av norra Europas  ledande forskningscenter i skogsskötsel.Image attachmentImage attachment+7Image attachment

För 30 år sen lerig åkermark, idag attraktiv strövskog. Snogeholms landskapslaboratorium i Skåne visades upp onsdagen 20 mars för en imponerad skara från Skogshistoriska Sällskapet. Tack till både SLU (Pelle Gemmel, Emma Holmström, Gudmund Vollbrecht) och Stiftelsen Skånska landskap (Anders Rosell) för kunnig och rolig guidning. En motsvarande skog visades upp dagen efter i Alnarp i anslutning till årsstämman som hölls i Crafoordsalen. Här fick vi också en bred genomgång av dagens sydsvenska skogsforskning följt av en historisk exposé om hur skogsforskningen byggdes upp från nästan ingenting för 35 år sedan till ett av norra Europas ledande forskningscenter i skogsskötsel. ... Mer textMindre text

0 CommentsKommentera

Visa fler
Kommande aktiviteter

Visa alla

Välkommen som medlem

Vi lyfter fram den svenska skogshistorien och tar vara på minnen från dem som varit verksamma i skogen. Ju fler vi blir desto mer kan vi uträtta.

Läs mer och anmäl dig här!

Ja, jag är intresserad

 
 

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av kakor. mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng