Här hittar du kontakter både till styrelse och regionala kontaktpersoner.

Styrelse

Hans-Jöran Hildingsson, ordförande
Beatelundvägen 6
443 32 Lerum
073-070 10 87
hans-joran.hildingsson@skogssallskapet.se

Erik Valinger, vice ordförande
SLU
901 83 Umeå
090-786 83 35, 073-066 99 83
erik.valinger@slu.se

Mats Hannerz, sekreterare
Bergauddsvägen 22 B
393 59 Kalmar
070-528 85 54 
mats.hannerz@silvinformation.se

Rose-Marie Högberg, kassör
Björnstigen 1
165 71 Hässelby
070-639 06 12
skogshistoriska@gmail.com

Lars Klingström, redaktör
Vallby Brogård 3
599 94 Ödeshög
070-523 51 70
lars@klingstrom.net

Iréne Gustafson
Fågelsångsvägen 7
903 54 Umeå
070-603 80 39
irene@visuellen.se

Karin Tormalm
Staffansvägen 11
741 42 Knivsta
070-382 79 56
karin.tormalm@gmail.com

Jan Fryk
Ingemunds väg 9
193 40 Sigtuna
070-516 95 51
jan.fryk@bakpasset.se

Regionala kontaktpersoner

De regionala kontaktpersonerna runt om i landet är en helt nödvändig och värdefull resurs. Med sina kunskaper, erfarenheter bidrar de aktivt till tips och idéer om exkursioner och artiklar om skogs- och kulturmiljöhistoria.

Hans Winsa, Kalix
070-320 50 28
hans.winsa@gmail.com

Johan Renström, Skellefteå
070-693 84 34
johanrenstrom@home.se

Gunnar Andersson, Umeå
070-594 42 61
ann-britt.andersson@mariehem.net

Björn Andrén, Örnsköldsvik
070-602 77 11
bjorn.andren@telia.com

Karl-Erik Jonsson, Alfta
070-379 93 40
karl-erik.jonsson@helsingenet.com

Rune Dehlén, Orsa
0730-77 00 23
rune.dehlen@telia.com

Lars-Olof Österström, Mora
070-634 34 63
lars-olof@finngarden.se

Bengt Algotsson, Sunne
070-322 65 40
bengt.algotsson@telia.com

Ulf Didrik, Åkersberga
073-844 54 54
ulf.didrik@gmail.com

Rolf Thorén, Örebro
070-241 98 00
rolf.thoren1@comhem.se

Peter Danielsson, Borgholm
070-672 94 03
peter.danielsson@kalmarlansmuseum.se

Bertil Lundahl, Ed
0530-184 72
bertil.lundahl02@gmail.com

Anders Söderlund, Ljungskile
070-314 16 44
anfasterodgard@telia.com

Britta Färdig Bergström, Jönköping
070-692 86 15
britta.fg@telia.com

Lennart Rudqvist, Kinna
076-781 00 16
lennart.rudqvist@gmail.com

Carl-Gustaf Liderfelt, Eksjö
070-293 03 76
cg.liderfelt@gmail.com

Helene Reiter, Ronneby
070-820 74 08
helene.reiter@grenverket.se

Jan Linder, Kristianstad
072-588 20 51
janlinder48@gmail.com

Senaste från Facebook
Är du i Karlstad i kväll? Missa i så fall inte Lars Nordströms presentation av boken Med yxa, såg och penna om Emil Engströms spännande liv som skogshuggare i fjärran västern. Se inbjudan. Det är klockan 19 på något som heter Kinship Center.

Är du i Karlstad i kväll? Missa i så fall inte Lars Nordströms presentation av boken "Med yxa, såg och penna" om Emil Engströms spännande liv som skogshuggare i fjärran västern. Se inbjudan. Det är klockan 19 på något som heter Kinship Center. ... Se mindreSe mer

 

Kommentera

Roligt! Han får komma till Falköping!

Visa fler
Kommande aktiviteter

Inga evenemang

Visa alla

Välkommen som medlem

Vi lyfter fram den svenska skogshistorien och tar vara på minnen från dem som varit verksamma i skogen. Ju fler vi blir desto mer kan vi uträtta.

Läs mer och anmäl dig här!

Ja, jag är intresserad

 
 

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av kakor. mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng