Här hittar du kontakter både till styrelse och regionala kontaktpersoner.

Styrelse

Hans-Jöran Hildingsson, ordförande
Beatelundvägen 6
443 32 Lerum
031-335 66 31, 070-683 61 19
hans-joran.hildingsson@skogssallskapet.se

Erik Valinger, vice ordförande
SLU
901 83 Umeå
090-786 83 35, 073-066 99 83
erik.valinger@slu.se

Mats Hannerz, sekreterare
Bergauddsvägen 22 B
393 59 Kalmar
070-528 85 54 
mats.hannerz@silvinformation.se

Bengt Stenerås, kassör
Tullportagatan 9
532 30 Skara
0511-167 88, 070-391 67 88
bengt.steneras@tele2.se

Lars Klingström, redaktör
Vallby Brogård 3
599 94 Ödeshög
070-523 51 70
lars@klingstrom.net

Iréne Gustafson
Fågelsångsvägen 7
903 54 Umeå
070-603 80 39
irene@visuellen.se

Karin Tormalm
Staffansvägen 11
741 42 Knivsta
070-382 79 56
karin.tormalm@gmail.com

Regionala kontaktpersoner

De regionala kontaktpersonerna runt om i landet är en helt nödvändig och värdefull resurs. Med sina kunskaper, erfarenheter bidrar de aktivt till tips och idéer om exkursioner och artiklar om skogs- och kulturmiljöhistoria.

Eje Andersson, Luleå
070-688 10 01
eje.andersson47@gmail.com

Johan Renström, Skellefteå
070-693 84 34
johanrenstrom@home.se

Gunnar Andersson, Umeå
070-594 42 61
ann-britt.andersson@mariehem.net

Björn Andrén, Örnsköldsvik
070-602 77 11
bjorn.andren@telia.com

Karl-Erik Jonsson, Alfta
070-379 93 40
karl-erik.jonsson@helsingenet.com

Rune Dehlén, Orsa
0730-77 00 23
rune.dehlen@telia.com

Lars-Olof Österström, Mora
070-634 34 63
lars-olof@finngarden.se

Bengt Algotsson, Sunne
070-322 65 40
bengt.algotsson@telia.com

Ulf Didrik, Åkersberga
070-379 94 34
ulf.didrik@skogsstyrelsen.se

Rolf Thorén, Örebro
070-241 98 00
rolf.thoren1@comhem.se

Peter Danielsson, Borgholm
070-672 94 03
peter.danielsson@kalmarlansmuseum.se

Bertil Lundahl, Ed
0530-184 72
bertil.lundahl02@gmail.com

Anders Söderlund, Ljungskile
070-314 16 44
anfasterodgard@telia.com

Britta Färdig Bergström, Jönköping
070-692 86 15
britta.fg@telia.com

Lennart Rudqvist, Kinna
076-781 00 16
lennart.rudqvist@gmail.com

Carl-Gustaf Liderfelt, Eksjö
070-293 03 76
cg.liderfelt@gmail.com

Helene Reiter, Ronneby
070-820 74 08
helene.reiter@grenverket.se

Jan Linder, Kristianstad
072-588 20 51
janlinder48@gmail.com

Senaste från Facebook

Munksjö i Jönköping har ett fantastiskt fint men för många okänt museum som fångar den svenska industrihistorien. Besöket här rundade av Sällskapets årsstämma. ... Se mindreSe mer

Visa fler
Kommande aktiviteter
Välkommen som medlem

Vi lyfter fram den svenska skogshistorien och tar vara på minnen från dem som varit verksamma i skogen. Ju fler vi blir desto mer kan vi uträtta.

Läs mer och anmäl dig här!

Ja, jag är intresserad

 
 

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av kakor. mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng