Här hittar du kontakter till styrelse och regionala kontaktpersoner.

Skogshistoriska Sällskapet

Organisationsnummer 895401-0073

Styrelse

Hans-Jöran Hildingsson, ordförande
Beatelundvägen 6
443 32 Lerum
073-070 10 87
hansjoran@gmail.com

Erik Valinger, vice ordförande
SLU
901 83 Umeå
090-786 83 35, 073-066 99 83
erik.valinger@slu.se

Mats Hannerz, sekreterare
Bergauddsvägen 22 B
393 59 Kalmar
070-528 85 54 
mats.hannerz@silvinformation.se

Rose-Marie Högberg, kassör
Björnstigen 1
165 71 Hässelby
070-639 06 12
skogshistoriska@gmail.com

Lars Klingström, redaktör
Vallby Brogård 3
599 94 Ödeshög
070-523 51 70
lars@klingstrom.net

Iréne Gustafson
Fågelsångsvägen 7
903 54 Umeå
070-603 80 39
irene@visuellen.se

Anna-Lena Axelsson
Snickargatan 33
903 60 Umeå
070-376 21 71
anna-lena.axelsson@slu.se

Jan Fryk
Ingemunds väg 9
193 40 Sigtuna
070-516 95 51
preses@ksla.se

Regionala kontaktpersoner

De regionala kontaktpersonerna runt om i landet är en helt nödvändig och värdefull resurs. Med sina kunskaper, erfarenheter bidrar de aktivt till tips och idéer om exkursioner och artiklar om skogs- och kulturmiljöhistoria.

Hans Winsa, Kalix
070-320 50 28
hans.winsa@gmail.com

Johan Renström, Skellefteå
070-693 84 34
johanrenstrom@home.se

Björn Andrén, Örnsköldsvik
070-602 77 11
bjorn.andren@telia.com

Marianne Eriksson, Ås
073-097 76 01
marianneeriksson063@gmail.com

Karl-Erik Jonsson, Alfta
070-379 93 40
karl-erik.jonsson@helsingenet.com

Lars-Olof Österström, Mora
070-634 34 63
lars-olof@finngarden.se

Bengt Algotsson, Sunne
070-322 65 40
bengt.algotsson@telia.com

Ulf Didrik, Åkersberga
073-844 54 54
ulf.didrik@gmail.com

Peter Danielsson, Borgholm
070-672 94 03
peter.danielsson@kalmarlansmuseum.se, klhhembygdskonsulent@gmail.com

Bertil Lundahl, Ed
0530-184 72
bertil.lundahl02@gmail.com

Anders Söderlund, Ljungskile
070-314 16 44
anfasterodgard@telia.com

Britta Färdig Bergström, Jönköping
070-692 86 15
britta.fg@telia.com

Lennart Rudqvist, Kinna
076-781 00 16
lennart.rudqvist@gmail.com

Carl-Gustaf Liderfelt, Eksjö
070-293 03 76
cg.liderfelt@gmail.com

Helene Reiter, Ronneby
070-820 74 08
helene.reiter@grenverket.se

Senaste från Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Visa fler
Kommande aktiviteter

Visa alla

Välkommen som medlem

Vi lyfter fram den svenska skogshistorien och tar vara på minnen från dem som varit verksamma i skogen. Ju fler vi blir desto mer kan vi uträtta.

Läs mer och anmäl dig här!

Ja, jag är intresserad

 
 

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av kakor. mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng