Här hittar du kontakter till styrelse och regionala kontaktpersoner.

Skogshistoriska Sällskapet

Organisationsnummer 895401-0073

Styrelse

Hans-Jöran Hildingsson, ordförande
Beatelundvägen 6
443 32 Lerum
073-070 10 87
hansjoran@gmail.com

Anna-Lena Axelsson, vice ordförande
Snickargatan 33
903 60 Umeå
070-376 21 71
anna-lena.axelsson@slu.se

Mats Hannerz, sekreterare
Bergauddsvägen 22 B
393 59 Kalmar
070-528 85 54 
mats.hannerz@silvinformation.se

Rose-Marie Högberg, kassör
Björnstigen 1
165 71 Hässelby
070-639 06 12
skogshistoriska@gmail.com

Lars Klingström, redaktör
Vallby Brogård 3
599 94 Ödeshög
070-523 51 70
lars@klingstrom.net

Iréne Gustafson
Fågelsångsvägen 7
903 54 Umeå
070-603 80 39
irene@visuellen.se

Jan Fryk
Ingemunds väg 9
193 40 Sigtuna
070-516 95 51
janfryk4@gmail.com

Eva Karlsson Berg
Solviksgatan 3
653 42 Karlstad
070-515 43 75
eva.karlsson@sveaskog.se

Regionala kontaktpersoner

De regionala kontaktpersonerna runt om i landet är en helt nödvändig och värdefull resurs. Med sina kunskaper, erfarenheter bidrar de aktivt till tips och idéer om exkursioner och artiklar om skogs- och kulturmiljöhistoria.

Hans Winsa, Kalix
070-320 50 28
hans.winsa@gmail.com

Anders Pettersson, Sorsele
070-567 78 67
anders.pettersson@allmskog-ac.nu

Johan Renström, Skellefteå
070-693 84 34
johanrenstrom@home.se

Marianne Eriksson, Ås
073-097 76 01
marianneeriksson063@gmail.com

Erik Normark, Härnösand
070-494 79 43
e.normark58@gmail.com

Karl-Erik Jonsson, Alfta
070-379 93 40
karl-erik.jonsson@helsingenet.com

Olle Tranberg, Sälen
076-825 76 27
olle.tranberg@gmail.com

Bengt Algotsson, Sunne
070-322 65 40
bengt.algotsson@telia.com

Ulf Didrik, Åkersberga
073-844 54 54
ulf.didrik@gmail.com

Peter Danielsson, Borgholm
070-672 94 03
peter.danielsson@kalmarlansmuseum.se, klhhembygdskonsulent@gmail.com

Bertil Lundahl, Ed
076-836 38 50
bertil.lundahl02@gmail.com

Anders Söderlund, Ljungskile
070-314 16 44
anfasterodgard@telia.com

Britta Färdig Bergström, Jönköping
070-692 86 15
britta.fg@telia.com

Lennart Rudqvist, Kinna
076-781 00 16
lennart.rudqvist@gmail.com

Carl-Gustaf Liderfelt, Eksjö
070-293 03 76
cg.liderfelt@gmail.com

Helene Reiter, Ronneby
070-820 74 08
helene.reiter@grenverket.se

Senaste från Facebook
Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
Läsvärt om tjärtillverkning och tjärhantering i Västerbotten.

Läsvärt om tjärtillverkning och tjärhantering i Västerbotten.Idag presenterar nättidskriften Västerbotten förr & nu en artikel med titeln Tjärhantering i Västerbotten. Den är superintressant och initierad och artikelförfattaren Fredrik Westman beskriver på ett levande sätt den viktiga näring som mer eller mindre är historia idag. Vi låter honom berätta själv:

”Det var kanske så här tjärdalen såg ut, den som N`Nisj hade byggt och som Sara Lidman beskriver i boken Tjärdalen. Tjärdalständning var lite av en folkfest. N`Nisj hade slitit ett helt år med att skaffa tjärved. Han hade avvaktat rätt väder, det vill säga vindstilla, men på morgonen då han skulle tända tjärdalen hade n`Jonas raserat den. N`Jonas hann inte undan utan fastnade i bråten och dog av skadorna. N`Nisj fick ett nervsammanbrott. NÀlbert lurade sedan av n`Nisj hustru Agda tjärdalen, reparerade den, brände den och tjänade pengar på affären.
Tjära anses ha varit en av Sveriges viktigaste exportvaror under 1600- och 1700-talet. I mitten av 1700-talet omfattade exporten ca 14 000 000 liter om året, vilket motsvarar cirka 110 000 tunnor. Ume- och Vindelälvens dalgångar var ett av de viktigaste tjärproducerande områdena i Sverige, och var dessutom det område som längst förmådde upprätthålla produktion av tjära.”

Här hittar ni artikeln som är den absolut bildtätaste som vi publicerat under de dryga två år vi hållit på! Mycket nöje!

nattidskriftenvasterbotten.se/2022/05/15/tjarhantering-i-vasterbotten/
... Se mindreSe mer

5 dagar sedan
Anna-Lena Axelsson
Redo för utdelning av Skogshistoriska Sällskapets Örtug i samband med de nyutexaminerade Jägmästarnas examensceremoni på SLU. Nu är guldkvisten på plats på skogisvästen och på andra sidan sitter mullemärket och TVM:s expeditionsnålar.

Redo för utdelninSkogshistoriska Sällskapel;llskapets Örtug i samband med de nyutexaminerade Jägmästarnas examensceremoni på SLU. Nu är guldkvisten på plats på skogisvästen och på andra sidan sitter mullemärket och TVM:s expeditionsnålar. ... Se mindreSe mer

”Allt var roligt idag”. Så skrev en elev i klass 2 efter en dag med Naturskolan i Umeå. Eleverna fick bland annat prova på kolning i mikroskala i plåtburk och sedan använda de fördiga pinnarna som ”kolkritor”. Utmärkt grund för kommande undervisning i historia där kolningens roll för Sveriges ekonomiska utveckling tas upp. ... Se mindreSe mer

Visa fler
Kommande aktiviteter

Visa alla

Välkommen som medlem

Vi lyfter fram den svenska skogshistorien och tar vara på minnen från dem som varit verksamma i skogen. Ju fler vi blir desto mer kan vi uträtta.

Läs mer och anmäl dig här!

Ja, jag är intresserad

 
 

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av kakor. mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng